Sprzątanie Wesołego Miasteczka

Lekarstwa sprzed trzydziestu lat, które dziś łatwiej byłoby chyba znaleźć w muzeum PRL – u niż w aptece. Koraliki, broszki, opony i niezliczona ilość butelek – to wszystko dziś ze stawu w Wesołym Miasteczku wyłowili nurkowie z Centrum Nurkowego Divemaster i strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno – Nurkowego z Bytomia. Na lądzie królowała młodzież: uczniowie z całego regionu sprzątali nie tylko lunapark, ale i dużą część WPKiW.

Ich znaleziska nie ustępowały tym wyłowionym ze stawu: znaleziono łódkę, zabawkowe samochodziki a nawet stół z kompletem plastikowych krzeseł. Całą górę śmieci posegregowanych do specjalnych worków wywiozła ogromna ciężarówka. W akcji sprzątania świata wzięło udział 230 uczniów i 20 nurków.

– Efekty naszej pracy widać było po ilości zebranych worków – mówi Katarzyna zawadzka z Centrum Nurkowego Divemaster, które było współorganizatorem imprezy. – Niestety ludzie śmiecą dziś  i robili to kiedyś o czym świadczą przedmioty wyłowione ze stawu. Na szczęście w ramach sprzątania świata możemy choć trochę przyczynić się do tego, że nasze otoczenie będzie czystsze. 

Dno stawu w lunaparku oprócz sprzątania przeszło też gruntowne badania.

– Staw jest zamulony, jest około 5 metrów głębokości – mówi Arkadiusz Kowalski, strażak z grupy bytomskich nurków. – Byliśmy pod wodą prawie trzy godziny, całego dna nie zdążyliśmy zbadać za pomocą specjalnych przyrządów, ale wszyscy dziś wykonaliśmy kawał dobrej roboty.

Zadowoleni byli także uczniowie, którzy po otrzymaniu nagród i zjedzeniu grochówki ugotowanej specjalnie na tę okazję przez strażaków, mogli za darmo pojeździć karuzelami w Wesołym Miasteczku.

– Takie akcje są niezwykle ważne przede wszystkim w kształtowaniu świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży – podsumowuje Tomasz Kaczmarek, wiceprezes WPKiW. – Park jest idealnym miejscem do takiej nauki, poza tym jest naszym wspólnym dobrem i wszyscy musimy o niego dbać.

Organizatorem imprezy był Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie oraz Centrum Nurkowe Divemaster. Partnerem akcji straż pożarna z Chorzowa, Katowic i Mysłowic oraz ZHP. Honorowy patronat objął marszałek województwa śląskiego.

(MaS)

Jedna odpowiedź do “Sprzątanie Wesołego Miasteczka”

  1. Kasia pisze:

    Chciałam tylko powiedzieć wszystkim nieobecnym, że było naprawdę super!! Potem zabawa dla całej grupy, niby dorosłych bo uganialiśmy się jak dzieci. Żałujcie i nie odpuszczajcie tak łatwo następnym razem bo dużo się traci nie spędzając z nami czasu 🙂

Dodaj komentarz