Safaga styczniowa

Termin: 22.02 – 02.03.2013 (wylot z Warszawy) lub 21.02 – 28.02.2013 (wylot z Katowic)

Jak co roku zapraszamy Was do spędzenia z nami zimowych wakacji w gorącym Egipcie! Tym razem proponujemy pobyt w Safadze, mnóstwo nurkowania i oczywiście dobrą zabawę. 

Safaga jest miejscem zupełnie innym niż Hurghada, Sharm czy tez od jakiegoś czasu Dahab. Piękne, niezniszczone rafy urzekają nawet najbardziej doświadczonych nurków, którzy zmęczeni są już tłokiem pod wodą, masą łodzi na miejscach nurkowych w innych egipskich kurortach. Tu pod woda zamiast innych grup nurkowych i masy bąbli, podziwiamy piękno podwodnego świata.

Koszty wyjazdu

Cena tygodniowego pobytu: 2340 zł (1 osoba w pokoju 2-osobowym) lub 2540 zł (pokój 1-osobowy)

Jeśli interesuje Was przedłużenie pobytu o kolejny tydzień, zniżki dla dzieci – dzwońcie! W razie jakichkolwiek pytań na które nie znaleźliście tu odpowiedzi oczywiście też 🙂

Cena zawiera:

 • przelot z Katowic do Hurghady i z powrotem
 • tydzień pobytu w hotelu Calypso
 • wyżywienie HB (śniadania i obiadokolacje)
 • opłaty lotniskowe
 • ubezpieczenie KL + NNW

Dodatkowo płatne:

 • pakiet nurkowy 170€ (10 nurkowań)
 • wiza egipska 15$
 • ubezpieczenie obejmujące nurkowanie

Nurkowania

Nurkujemy z bazą Dive Top. Planujemy 2 nurkowania dziennie, czyli w ciągu 5 dni zrobimy 10 nurkowań. Oczywiście w ich trakcie jest możliwość zrobienia kursów i specjalizacji. Dodatkowo, wg chęci – nurkowanie nocne 25€, wypożyczenie latarki 5€. 

Hotel

Hotel Calypso znajduje się około 45 km od lotniska w Hurghadzie. Położony przy porcie, tak do portu jak i centrum Safagi możemy wybrać się spacerem. Hotel jest niewielki, co zapewni nam rodzinną, przyjemną atmosferę w gronie znajomych.

Miejsca nurkowe

Safaga - mapa miejsc nurkowychMorze Czerwone posiada idealne warunki do rozwoju raf koralowych. Bardzo ciepła woda oraz głębokość eliminująca wpływ fal powierzchniowych dają idealne wręcz warunki dla rozwoju korali. Do morza nie uchodzą też żadne większe rzeki, dzięki czemu woda jest tu wyjątkowo czysta, a to sprawia, że promienie słoneczne docierają bardzo głęboko. Dzięki temu rafy w Morzu Czerwonym rozwijają się głębiej niż w innych miejscach.

Sama Safaga jest miejscem zupełnie innym niż Hurghada, Sharm czy tez od jakiegoś czasu Dahab. Piękne, niezniszczone rafy urzekają nawet najbardziej doświadczonych nurków, którzy zmęczeni są już tłokiem pod wodą, masą łodzi na miejscach nurkowych w innych egipskich kurortach. Tu pod woda zamiast innych grup nurkowych i masy bąbli, podziwiamy piękno podwodnego świata.

Shaab Saiman

Piękna zewnętrzna rafa, ciągnąca się wzdłuż wybrzeża, oddzielona wąskim, piaszczystym skrawkiem, wznosząca się od 2 do 20-30, a przy południowym krańcu do 50 metrów głębokości. Duże ławice takich gatunków jak sparus czarnolicy, lucjan (snapper), barbata, fusiliers oraz wiele innych żyjących przy rafach. Na piaszczystym pasie spotkać można ogończe, a na wschodnim spadku ogrodu (tam gdzie cumują łodzie) mureny, skrzydlice… Czasem można tu spotkać orlenie, barakudy a nawet rekina rafowego. Formacje twardych korali nie ustępujące żadnym innym w Morzu Czerwonym. Wypłynięcie na nią wymaga bezwietrznej pogody gdyż nawet wtedy falowanie jest dosć spore.

Abu Soma

Lekko opadająca rafa leżąca naprzeciw wybrzeża zwanego Abu Soma. Dzieli się na kilka miejsc nurkowych, zaczynając na Abu Soma Garden, a kończąc na Ras Abu Soma. Oferuje wiele znakomitych miejsc nurkowych: Abu Soma Garden to niegłębokie nurkowania w ogrodach, w których oprócz wielu ławic małych rybek można spotkać mureny, ogończe, skrzydlice, rybę krokodylą, skorpeny. Na końcu Abu Soma znajduje sie Ras Abu Soma. Miejsce to kończy się spadkiem do 100m gdzie jest szansa spotkać rekina. Znajdują się tam bardzo ciekawie wyrzeźbione spadki, które bardziej doświadczeni nurkowie mogą zobaczyć wykonując nurkowanie w prądzie.

Tobia Arbaa

Inną nazwą tego miejsca jest „7 wież”. Jest to skupisko bloków koralowych wyrastających z dna na około 18 metrach aż pod sama powierzchnie. Żyje tam mnóstwo ławic małych rybek. Przy jednym z pilarów na ok 5-7 metrach spotkać można polujące na nie skrzydlice i ostroboki. Przy dnie i pomiędzy ergami napotkać można ośmiornice, ogończe, mureny, arotrony olbrzymie (rozdymki), skorpeny, szkaradnice. i ryby-krokodyle. Żyją tu 2 napoleony, duży i mały, przy odrobinie szczęścia jest szansa je tu spotkać

Tobia Kebira

Wyizolowana rafa wychodząca z płytkiego, piaszczystego miejsca. Oferuje interesujące miejsca nurkowe z ławicami ryb, murenami i strzępielami.

Tobia Soraya

Rozciągają się od Tobia Island, łańcuchem wieżyczek z piaszczystym dnem pomiędzy nimi. Spotkasz tu płaszczki, rogatnice oraz duże ławice banner fish, na dnie zaś gorgonie i acroporas.

Gamul Soraya

Bardzo kolorowe miejsce z ławicami „zebr” (sweetlip shoals), banner fish i chetoników (butterfly fish). Jest to dość mały koralowy blok, możliwy do opłynięcia w około pół godziny.

Panorama Reef

Jedna z głównych atrakcji tego regionu. Duża formacja korali ze ścianami opadającymi do ok. 200m. Liczne groty i nawisy, gorgonie i miękkie korale. Karanksy (jackfish), barakudy i rekiny (reef sharks) często odwiedzają to miejsce.

Middle Reef

Północna ściana rafy opada do 30m, po czym spada pionowo na znacznie większą głębokość. Ogrody twardych korali na wschodnim i zachodnim rogu, zawierają m.in. acroporas oraz brain corals i salat corals. Przyjemne nurkowanie na południowej stronie przez płytki labirynt jaskiń, tuneli i korytarzy. Występują tam m.in. strzępiele (groupers), puffers i ryby luszczowate (sweetlips).

Fellow Rocks

Dwie koralowe góry na głębokości od 2 do 25m. Rzadko odwiedzane z powodu złych warunków pogodowych na powierzchni oraz silnych prądów pod wodą.

Abu Kefan

Prawdopodobnie najlepsze miejsce nurkowe w okolicach Safagi, 300-metrowa wąska bariera o cechach ‘plateau’ na północnym i południowym końcu. Znakomita ściana do nurkowania z miękkimi i czarnymi koralami oraz wielkimi gorgoniami. Częstymi bywalcami są karanksy (jackfish), barakudy, rekiny rafowe i czasami rekin młot.

Shab Sheer

Długa bariera tworzy tu płytka lagunę na południowej stronie i ogród twardych korali po stronie wschodniej i zachodniej. Są tu porites, acroporas, korale „fire coral” z ławicami karanksów (jackfish) i tuńczyków.

Wrak Salem Express

Prom przewożący pielgrzymów wracających z Mekki, zatopiony w 1991 po uderzeniu w rafę nocą. 300 ofiar jednej z największych tragedii naszych czasów. Wrak jest bardzo słabo zarośnięty i wiele ryb zajęło go jako swoją rezydencję. Wielu nurków unika tego miejsca, zważając na jego posępny charakter. Dla doświadczonych nurków możliwość wpłynięcia na mostek kapitański, do jadalni i do korytarzy.

 

 

Jedna odpowiedź do “Safaga styczniowa”

 1. Marcin pisze:

  Polecam wyjazd w te strony bo warto. W tym roku byłem tam ju z dwa razy – niezapomniane nurki mało ludzi i super widoczność

Dodaj komentarz