Zimowe wakacje w Dahab

Termin: 13 – 20 luty 2013.  Jak co roku zapraszamy Was do wspólnego spędzenia zimowych wakacji w Dahab! Zapewniamy: mnóstwo atrakcji, dobrą zabawę i oczywiście niezapomniane wrażenia podczas nurkowań na bajecznych rafach koralowych Morza Czerwonego. 

Hotel : Hilton Dahab

Proponujemy pobyt w sprawdzonym przez nas parokrotnie hotelu Hilton Dahab *****. 

Jeden z najładniejszych hoteli w Dahab, położony bezpośrednio na plaży, oferuje luksusowe warunki spędzenia urlopu. Kompleks stylowych apartamentów otaczających 7 sztucznych, morskich jeziorek z tropikalnym ogrodem dookoła.

Do dyspozycji: sala konferencyjna, serwis hotelowy – 24h, kantor wymiany walut, sklepiki, opieka medyczna, plac zabaw dla dzieci, gry wideo, opiekunka dla dzieci, 2 baseny odkryte (1 dla dzieci), dyskoteka, wieczorny program rozrywkowy, 3 restauracje (w tym włoska), 4 bary (w tym przy basenie i na plaży), prywatna plaża.

Leżaki, parasole, materace na plaży i przy basenie hotelowym są nieodpłatne. W pokojach znajduje się klimatyzacja, telefon, TV SAT, łazienka z prysznicem lub wanną, mini bar (odpłatnie), sejf. 

Ceny:

 • 2249 zł – osoba dorosła, w pokoju 2-osobowym, z All Inclusive

O zniżki dla dzieci, pokój 1-osobowy, przedłużenie pobytu – pytajcie mailowo lub telefonicznie

Podane ceny zawierają:

 • przelot z Katowic do Taby
 • 7 noclegów, wyżywienie All Inclusive
 • podstawowe ubezpieczenie KL, NNW
 • transfer z lotniska do hotelu

 Dodatkowo płatne:

 • pakiet nurkowy – 200 Euro – 10 nurkowań, nitrox, możliwość wypożyczenia butli 15l, kolacja
 • wiza egipska – 15 Euro
 • dodatkowe ubezpieczenie nurkowe –  60 zł 

Nasz wyjazd polecamy zarówno osobom już nurkującym, jak i tym, którzy dopiero chcą odkryć podwodny świat i w ciepłych egipskich wodach ukończyć nurkowy kurs Open Water Diver.

Osoby nienurkujące też nie będą się z nami nudzić! Na miejscu można wykupić wycieczki do Kairu, na Górę Mojżesza, do Klasztoru Św. Katarzyny, do Kolorowego Kanionu… Planujemy wypad na quadach na pustynię a także romantyczną beduińską kolację na pustynnych piaskach.

Pozostałe informacje

Plan wyjazdu

1 dzień

Spotykamy się na lotnisku w Pyrzowicach, na około dwie godziny przed lotem. Odbieramy bilety (dobrze mieć ze sobą potwierdzenie rezerwacji czyli voucher). Jeszcze małe zakupy w strefie bezcłowej i o wylatujemy…

Na pokładzie samolotu nie ma bezpłatnego cateringu, więc w ewentualne napoje/jedzenie dobrze jest zaopatrzyć się wcześniej.

Po około 4 godz. lotu jesteśmy już na lotnisku w Sharm el Sheikh, za 15 USD kupujemy wizy i wsiadamy do autokarów czy busików które zabiorą nas do Dahab.

2 – 6 dzień

Wreszcie czas na wypoczynek i oczywiście nurkowanie.

Pierwsze zanurzenie (check dive) planujemy wykonać przy bazie nurkowej Planet Divers żeby się wyważyć czy przetestować sprzęt.

Na kolejne nurkowania wybieramy się już w dalsze okolice. Dopasowujemy je do Waszych potrzeb i wymogów kursowych, rodzinnych, fotograficznych…

Codziennie planujemy wykonać dwa nurkowania. Rano opuszczamy hotel i jedziemy na wybrane miejsce nurkowe. Będzie też czas na lunch, a dla osób nienurkujących możliwość snorkelingu, przejażdżki na wielbłądach, czy po prostu poleniuchowania na plaży. Planujemy też quadowe szaleństwa na piaskach pustyni i wiele innych atrakcji.

7 dzień

To już ostatni, przeznaczony na powrót do domu dzień. Pakujemy się, robimy ostatnie zakupy i opuszczamy słoneczny Egipt

Dahab

Dahab to coraz bardziej popularna miejscowość turystyczna na południu półwyspu Synaj, około 100 km na północ od Sharm el Sheikh. Dla celów turystycznych został odkryty przez przez indywidualnych podróżników i hipisów, dzięki czemu ma zupełnie inny charakter niż olbrzymie bezosobowe ośrodki turystyczne jak Sharm el Sheikh czy Hurghada.

Pierwotnie była to beduińska wioska, która nadal zachowała sporo egzotycznego uroku: piaszczyste wybrzeże zatoki, powyginane palmy odcinające się od żółto-czerwonych gór. Pomiędzy palmami przykucnęły niskie białe budynki hotelików, barwne sklepiki czy restauracje. Na plaży rozpościerają się arabskie restauracje w „leżącym stylu”, wyścielone dywanami i poduszkami. Tu będziemy spędzali wolny czas relaksując się po całodziennym nurkowaniu w gronie przyjaciół przy kieliszku i fajce wodnej. Typowy arabski charakter miasteczka dopełniają beduini oraz ich wielbłądy i kozy.

W ostatnich latach miasteczko przeżywa ogromny rozwój – wokoło stawiane są hotele, częściowo wykonano sieć dróg. W turystycznej dzielnicy Dahabu, zwanej Masbet, jest wszędzie blisko, w zasięgu do 500 metrów od hoteli znajdziecie pocztę, kantory, mnóstwo sklepików z pamiątkami, odzieżowych i spożywczych, restauracje różnych stylów i jakości, biura podróży, internetcafé, międzynarodowe telefony – czyli po prostu wszystko to, czego dzisiejszy turysta potrzebuje. A także kilkanaście baz nurkowych, między innymi Planet Divers z której usług będziemy korzystać.

Dahab odwiedzany jest przede wszystkim przez nurków, ale dzięki całorocznemu silnemu wiatrowi cieszy się uznaniem także wśród windsurfingowców. Jeśli ktoś chce skorzystać z innych rozrywek oferowane są tu także kursy jogi, medytacji i masażu oraz kursy dla grup samorealizacji, przypuszczalnie jako pozostałość z dzikich czasów lat 80. i 90. XX w.

Miejsca nurkowe

Dahab jest znany ze swoich dostępnych z brzegu nurkowisk. W przeciągu 30 minut jazdy samochodem (jeepem) można dotrzeć do ok. 20 pięknych obszarów. To, że nie trzeba wypływać na nurkowania łodzią jest szczególnie korzystne dla początkujących – także kursanci OWD czują się tu pewnie i bezpiecznie.

Egipt, Dahab Egipt, Dahab Egipt, Dahab

Do najpiękniejszych miejsc nurkowych należą:

Ras Mamlach

Rzadko odwiedzane miejsce, przepiękne podmorskie scenerie, kaniony, miękkie korale i duże ryby. W piaszczystej lagunie zazwyczaj olbrzymie płaszczki. W pobliżu głęboka niebezpieczna podmorska jaskinia. Na wybrzeżu kilka głębokich szczelin po trzęsieniu ziemi.

Ras Abu Galum

Cel safari na wielbłądach. Znajduje się tu wioska beduińska. Kilka miejsc nurkowych z dotychczas niezniszczonymi koralami. Niektóre miejsce jeszcze nie są spenetrowane – możliwość eksploracji.

The Bells

Przepiękna ściana z mnóstwem przewisów i jaskiń pełnych barwnych miękkich korali. Wejście przez wąską szczelinę w rafie, możliwość opuszczenia się wąskim kominem. Zazwyczaj się stąd dopływa do Blue Hole z zewnętrznej strony.

Blue Hole

Słynna stumetrowa przepaść w platformie koralowej, niespełna parę metrów od brzegu. Przepaść jest połączona z morzem olbrzymią bramą na głębokości poniżej 53 m.

Rex Reef

Skośne dno pokryte tu i tam koralami. Służy jako punkt wyjściowy do dryfowania w kierunku kanionu (Canyon).

Canyon

Tajemniczy kanion zaczynający w 15 m małym sklepieniem pełnym szklanych rybek, dochodzi do 52 m. Ściany kanionu dochodzące do 10 m wysokości zbiegają się u góry, zamykając go niemal w całej długości, pozostawiając nurkom tylko kilka okien do wypłynięcia.

Abu Talha

Ciekawe miejsce z olbrzymimi stożkami korali oraz dużymi stołowymi koralami. Mało uczęszczane miejsce z mnóstwem ryb.

Abu Helel – Little Canyon

Większa piaszczysta laguna okolona wysepkami koralowych pinakli, miejscami przepiękne ogrody, kiedyś częste spotkania z murenami, płaszczkami i żółwiami. Dalej od brzegu zaczyna się na 30 m wąski Little Canyon (na około 1 km długi).

Eel Garden

Piaszczyste zbocze pokryte setkami węgorzyków wystających z piasku.. Dookoła piękna, żywa rafa. Kiedyś codziennie można było spotkać tu barakudy.

Lighthouse

Dobre miejsce do rozpoczęcia nurkowań, łatwo dostępne wprost z plaży. I tu można spotkać ciekawe ryby lub żółwia.

Mashraba Reef

Rafa zaczynająca się tuż za piaszczystą ławicą, przed kilkoma laty część korali zniszczona przez rozgwiazdy korony ciernistej. Atrakcyjny do przepłynięcia tunel.

Islands

Dwie podmorskie wysepki a wokół nich istny koralowy ogród, z przejściami niby w labiryncie. Bardzo atrakcyjne miejsce godne polecenia.

Forth Island

Następna podmorska wyspa bardziej oddalona od wybrzeża. Podobnych wysepek wyrastających z dna na 30 m i dochodzących niemalże powierzchni jest tu więcej.

Napoleon Reef

Lekko skośne dno przechodzące w ściankę na 20 metrach. Dużo ciekawych korali i wielka szansa spotkania Napoleona, płaszczki (i elektryczne) – niestety niektóre partie zniszczone przez rozgwiazdy.

Southern Oasis

Mniejsza ścianka z wysepkami korali. Na wybrzeżu romantyczny palmowy zagajnik.

Three Pools

Rozległa koralowa platforma na 10 metrach, przechodzi dalej w ścianę pełną wachlarzy gorgoni.

The Caves

Dwie duże kawerny pod wybrzeżem, dookoła trochę korali. Czasami większe ryby.

Um Sid

Olbrzymie bloki skał z koralami wyrastające z piaszczystego dna.

Shahera

Zatoka na końcu drogi wzdłuż wybrzeża. Wejście naprzeciw starej cysterny wyrzuconej na brzeg. Piękna ścianka przechodząca w piaszczyste dno, a dalej następna koralowa ławica na głębokości 20- 30 metrów. Dużo korali typu „sałatka”.

Little Blue Hole

Nowe miejsce nurkowe, dotychczas chyba nieodwiedzane. Mała Blue Hole w rafie z ścianami spadającymi do 15 metrów, piaszczyste dno. Z tej laguny wypływa się przez skalistą bramę na otwarte morze. Przepiękne koralowe formacje, dużo ryb. Dotrzeć tu można na wielbłądach.

Fan Forest

Bardzo atrakcyjne miejsce z głębokim kanionem od 20 m do 50 m, gdzie można spotkać większe ryby (barakudy, rekiny). Za nim na skośnym dnie rozpościera się cały las olbrzymich gorgoni, nigdzie indziej ich tyle nie rośnie na jednym miejscu.

Garb El Bint

Jedno z najpiękniejszych miejsc wokół Dahab. Ciekawa ściana wybiegająca do morza, oddzielona koralowym ogrodem od piaszczystej laguny. Każdy centymetr porośnięty koralami. Dużo ryb, tu i tam większy strzępiel, żółwie.

Shat Dabour

Bardzo rzadko odwiedzane, lecz atrakcyjne miejsce. Podmorska koralowy wysepka jest oddzielona od wybrzeża piaszczystym kanałem pełnym ryb. Z drugiej strony bogato zdobione zbocze spada stromo do otchłani. Podobno jest tam też ciekawy kanion.

Wycieczki

Dzięki swojemu centralnemu położeniu na wschodnim wybrzeżu Synaju Dahab jest idealnym miejscem wypadowym dla wypraw w głąb lądu i wzdłuż wybrzeża. Osobom nienurkującym (albo chcącym od nurkowania odpocząć) polecamy wycieczki:

Góra Mojżesza i Klasztor Św. Katarzyny

Wieczorno – nocna wspinaczka na Górę Świętej Katarzyny, gdzie Mojżesz otrzymał od Boga tablicę z 10 Przykazaniami. Wędrówka trwa około 3 godz. (droga „bita” + 750 schodów), ze szczytu podziwiamy niezapomniany wschód słońca nad górami. Po zejściu czas na odpoczynek, po otwarciu klasztoru oglądamy wnętrze klasztoru, bazylikę Justyniana z VI w., kolekcję ikon, krzew gorejący, oraz zwiedzamy wnętrze klasztoru. Należy zabrać: paszport, strój stosowny do zwiedzania klasztoru, wygodne buty, ciepłą odzież (różnica temperatur). Cena orientacyjna ok. 60 USD

Jerozolima

Przyjazd do Taby. Przekroczenie granicy, przejazd nad Morze Martwe, kąpiel w morzu, przejazd i zwiedzanie Betlejem. Przejazd do Jerozolimy, na Górę Oliwną, z której rozciąga się wspaniała panorama na starą Jerozolimę, zwiedzanie m.in.: Droga Krzyżowa, Kościół Grobu Pańskiego, Grób Króla Dawida, Dromicjum, domniemane miejsce gdzie zasnęla Maria, Ściana Płaczu. Powrót autobusem z Jerozolimy do Dahab. Należy zabrać: paszport, strój stosowny do zwiedzania kościołów, wygodne buty.
Cena orientacyjna: ok. 150 USD

Petra

Petra to cud wykuty w różowych skałach przez Nabatejczyków w III w. p.n.e. – nie da się go opisać, tylko nieliczne zdjęcia oddają klimat tego miejsca. To samo dotyczy otaczających go pustyń, a w szczególności czerwonej pustyni Wadi Rum. Najsłynniejszy zabytek Petry to Skarbiec (El- Kasne) z fasadą 27-metrowej szerokości i 40-metrowej wysokości. Dolina za Skarbcem ukazuje liczne grobowce skalne wykute w blado-różowym piaskowcu. Niektóre grobowce mają kształt klasyczny, inne zaś charakterystyczne zdobienia nabatejskie, ale i egipskie, a nawet i asyryjskie. Szczególnie piękne są zdobione fasady, komnaty natomiast są całkowicie pozbawione ozdób. W 106 roku n.e. Petra stała się częścią Imperium Rzymskiego, a wtedy wybudowano: forum, termy oraz teatr. Należy zabrać: paszport, wygodne obuwie.
Cena orientacyjna ok. 260 USD

Jeśli nie chcecie wybierać się na dalekie wycieczki, możecie też świetnie spędzić czas w okolicach Dahab. Są tu świetne warunki do windsurfingu, istnieje możliwość jeżdżenia na nartach wodnych lub wędkarstwa. Niezapomniane przeżycia dają nam konne przejażdżki po wybrzeżu, wyprawy na wielbłądach do malowniczych wadi pomiędzy pustynnymi górami, czy quadowe szaleństwa po pustynnych piaskach.

Paszport i wiza

Przy wjeździe do Egiptu należy posiadać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy oraz miesięczną wizę, którą można wykupić na lotnisku przy wjeździe do Egiptu (znaczek wklejany do paszportu, 15 USD). Turyści, którzy nie będą opuszczali Półwyspu Synaj mogą otrzymać tzw. „Sinai only”, który zwalnia z obowiązku zakupu wizy. Aby otrzymać Sinai pass, należy jednak spełniać następujące warunki: pobyt na Synaju nie może trwać dłużej niż 14 dni, turysta nie będzie korzystał z wycieczek np. do Kairu czy Luksoru i nie będzie poruszał się żadną drogą prowadzącą do stolicy. W praktyce oznacza to, iż bez wizy można zwiedzić rejon Zatoki Akaba oraz Klasztor Św. Katarzyny, ale np. Park Ras Mohammad już nie (czyli wykupienie wizy jest konieczne). Nabycie „Sinai only” możliwe jest na lotnisku, w okienku, w którym wydawane są wizy.

Przelot i bagaż

Odprawa rozpoczyna się na 2 godziny przed odlotem, więc o tym czasie spotykamy się na lotnisku w Pyrzowicach. Na pokładzie samolotu nie ma bezpłatnego cateringu, w ewentualne napoje/jedzenie dobrze jest zaopatrzyć się wcześniej.

Limit bagażowy wynosi 15 kg – bagaż podstawowy + 5 kg bagaż podręczny. Jeśli pakujecie się we 2 osoby do jednej walizki – jej waga nie może przekraczać 32 kg! (przepisy lotniskowe). Jeśli zabieracie sporo bagażu nurkowego można go zgłosić wcześniej jako osobny bagaż sportowy (specjalny) – opłata wynosi 45 Euro w każdą stronę, standardowa opłata za nadbagaż to 10 euro za każdy kilogram ponad limit.

Egipt w pigułce

Język

Językiem urzędowym jest arabski, a religią państwową islam (muzułmanie stanowią ok. 90 % ludności). W hotelach bez problemu można porozumieć się w języku angielskim lub niemieckim.

Waluta

Obowiązującą walutą w Egipcie jest egipski funt (LE), drobne monety to piastry (PTS). 1 funt egipski to około 0,52 zł . W użyciu są banknoty o nominałach, 100, 50, 20, 10 i 5 oraz monety 25, 20, 10 i 5 piastrów.

Orientacyjne ceny

Zakupy można robić na bazarach lub w sklepach. Na bazarach obowiązują ceny umowne, a w sklepach i supermarketach ceny stałe. Bądźcie ostrożni przy zakupie złota i papirusów z uwagi na wysokiej jakości podróbki.

Elektryczność

Napięcie elektryczne wynosi 220 V. W większości hoteli do gniazdek można użyć standardowych końcówek, przed wyjazdem radzimy zaopatrzyć się w adapter.

Czas

Czas egipski jest przesunięty w lecie o dwie godziny do przodu względem czasu Greenwich. Egipcjanie nie spieszą się tak jak ludzie w Europie, więc zamiast się tym denerwować, lepiej poddać się powolnemu rytmowi życia.

Pogoda

W lutym temperatura w dzień nie spada poniżej 20 stopni, jednak ze względu na silne wiatry i chłodne wieczory nie zapomnijcie oprócz T-shirtów spakować jakiejś cieplejszej bluzy czy wiatrówki. Pamiętajcie o sporych różnicach temperatur pomiędzy dniem a nocą.

Fotografowanie

Egipt jest rajem dla fotografów. Obowiązują jednak oficjalne i nieoficjalne zasady: nie można fotografować obiektów wojskowych, mostów, portów, etc. Jeżeli chcecie zrobić zdjęcie komuś z przechodniów radzimy najpierw zapytać o pozwolenie. Kamerę należy zgłosić celnikom przy wjeździe i przy wyjeździe.

Zdrowie

Aby stawić czoło częstym zaburzeniom przewodu pokarmowego związanym ze zmianą klimatu oraz wyżywienia należy zabrać leki przeciwbiegunkowe i przeciw wymiotne. Prosimy zabrać ze sobą lek przeciwko udarowi słonecznemu. Szczepienia przy wjeździe do Egiptu nie są wymagane. Jeżeli stale używacie lekarstw, radzimy zabrać je ze sobą. Zalecamy również unikać ostrego słońca w początkowych dniach pobytu. Nie należy zapomnieć o okularach słonecznych i nakryciu głowy. Nie pić wody z hydrantów, wodociągów ani nie myć w niej owoców do bezpośredniego spożycia.

Bakszysz

Odwieczny bliskowschodni zwyczaj wręczania drobnych napiwków w zamian za świadczone usługi rozpowszechnił się stosownie do niezwykłego rozwoju turystyki. Napiwek (bakszysz) jest jednym z rodzajów dochodu, często nawet jedynym źródłem utrzymania, dlatego będzie od Państwa żądany dość często. Warto w wydatkach przy planowaniu urlopowego budżetu uwzględnić kwotę ok. 10-15 USD na ten właśnie cel.

Przepisy celne

Wolne od cła są ubrania, rzeczy osobiste, prezenty wartości ok. 100 LE, kamery video, aparaty fotograficzne, lornetki, 200 szt. papierosów albo 25 cygar na osobę oraz 1 litr alkoholu pow. 22%

Jedna odpowiedź do “Zimowe wakacje w Dahab”

 1. LESZEK pisze:

  Co z ta wizą? Z tego co wiem to na tydzień na Synaj nie trzeba kupować.

Dodaj komentarz