Hydrozagadkowy weekend majowy – Chorwacja – Primošten

Termin: 30.04 – 07.05.2016. Centrum Nurkowe Hydrozagadka zaprasza do spędzenia majowego weekendu w Chorwacji. 
W planach nurkowania rekreacyjne, wrakowe i techniczne! 

Primošten to niewielkie miasteczko w południowej Chorwacji, położone około 25 km na południe od Šibenika. Niegdyś, w czasach najazdów Tureckich, osada znajdowała się na małej wyspie, którą z lądem łączył podnoszony most. Z czasem most zastąpiono groblą, a Primošten stał się półwyspem. Miasto zachowało swoją historyczną atmosferę i wszystkie cechy średniowiecznego, śródziemnomorskiego miasteczka rybackiego. W czasie pobytu na pewno znajdziemy czas, aby pospacerować wąskimi uliczkami z gęstą zabudową. 

Obecnie Primošten żyje głównie z turystyki. Turystów przyciągają świetne miejsca do nurkowania, plaże, dobra kuchnia i urok okolicznych miejscowości. Miasteczko słynie także z produkowanego w okolicznych winnicach czerwonego wina Babić – pamiętajcie aby skosztować go podczas Waszych wakacji 🙂

Zakwaterowanie

Podczas tegorocznego pobytu będziemy gościli w 4-osobowych apartamentach z aneksami kuchennymi.  

Apartamenty są nowocześnie wyposażone, z balkonów roztacza się widok na morze i okoliczne wysepki. Goście mają bezpłatny dostęp do internetu. Przy apartamentach jest dziedziniec z miejscem do grillowania, placem zabaw dla dzieci i miejscami parkingowymi dla samochodów. 

Wybrzeża i częściowo żwirkowe, częściowo kamieniste plaże położone są w odległości około 150 m od apartamentu.W bezpośrednim sąsiedztwie znajdziecie także sklepiki, kawiarnie i restauracje. 

Kursy
Nurkom rekreacyjnym proponujemy dokończenie kursu OWD, oraz szeroki wybór specjalizacji w ramach AOWD – np nurkowania głębokie, czy wrakowe. Planujemy też nurkowania w ramach kursów technicznych, Normoxic Trimix, Zaawansowane Procedury Dekompresyjne.

Koszty wyjazdu: 

Pobyt: 110 Euro – 7 noclegów 

Nurkowania: 

Nurkowie rekreacyjni: 
220 Euro – pakiet 10 nurkowań (w tym wrak Jure, ściany Tmara, Grbavac, Katedra, Smokvica, Primosten, Drvenik). W cenie: opieka instruktora, transport na miejsce nurkowe, pełna butla 15L i pas balastowy. 
Dodatkowo płatne nurkowanie na Smokvica Rogoznica – 10€ od nurka 

Nurkowie techniczni:
27 Euro za nurkowanie + gazy (hel 0,04 Euro za 1 litr, tlen 0,006 Euro za 1 litr)
Dodatkowo płatne nurkowania na wrakach Zagreb (70m) i Ninuci (90m) – po 20 Euro 

Pozostałe koszty:

  • Około 60-100 zł – ubezpieczenie kosztów leczenia, obejmuje wypadki nurkowe (składka zależna od wybranego wariantu, według potrzeb i życzeń)
  • 1 Euro / dzień – opłata klimatyczna
  • Wyżywienie – we własnym zakresie

Dojazd

Proponujemy przejazd naszym busem – koszt 400zł. Osoby wolące jechać własnymi samochodami, dobierają się w grupy i dzielą kosztami. 

Centrum nurkowe

Nurkujemy ze sprawdzonym już przez nas Centrum Nurkowym Manta. Centrum posiada 3 łodzie o całkowitej ilości miejsc 30. Jest wyposażone w sprężarkę Bauer o wydajności 320 L/min, 15 pełnych zestawów do nurkowania, 40 butli 15 L z możliwością napełniania powietrzem, Nitroxem i Trimixem.

Nurkowania

Podwodny świat w pobliżu Primošten oferuje bogactwo wrażeń, każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Mała wyspa Smokvica leży około 300m od stałego lądu. Piaszczyste dno morskie i prądy utworzyły tu środowisko obfitujące w organizmy żywe. Miejsce to oferuje nurkom wspaniałą ścianę z otworami, szczelinami i małymi jaskiniami, która na powierzchni wznosi się nad piaszczystym dnem morza a potem opada na 30 metrów. 

Wyspa Tmara – oferuje ogromne możliwości nurkowania. Można spotkać tu piękne podwodne ściany i jaskinie, które znajdują się nawet na głębokości 35m. Jest tu również rafa, która nosi nazwę „Katedra” ze względu na swój kształt.

Wyspa Drvenik i otaczające ją wody oferują natomiast wspaniałe geomorfologiczne struktury dna. Jedną z nich jest jaskinia z kopułą powietrzną w pobliżu Grebasticy.