Majówka w Chorwacji

29 kwietnia – 06 maja 2017

Tegoroczną majówkę spędzimy razem z Wami w północnej części Dalmacji, na chorwackiej wyspie Murter. Zapraszamy zarówno doświadczonych nurków, jak i osoby dopiero uczące się nurkować. Możecie robić kursy techniczne, specjalizacje, kończyć kurs Open Water Diver. Także nienurkujące osoby nie będą się z nami nudziły!
Miejsce:

Oprócz bogactwa podwodnego świata turystów na Murter przyciągają czyste plaże, lazurowe wody Adriatyku, czy klimatyczne starówki starych miasteczek. Wypoczywając na wyspie możecie odwiedzić pobliskie pasma górskie Velebit i Dinara, parki narodowe: kanion rzeki Krka, archipelag Kornaty, wąwóz Paklenica, Telascica, Vransko Jezero, Plitvickie Jezera oraz malownicze, zabytkowe miasta: Trogir, Split, Zadar, Szybenik (na liście UNESCO). Tu każdy odnajdzie swoje miejsce! 

Naszą bazą będzie niewielka, urokliwa miejscowość Jezera. Od wieków miejsce to zamieszkiwali rybacy i marynarze, dzięki czemu aż do dziś Jezera wyglądają jak typowe rybackie miasteczko dalmatyńskie. Jeśli wybierzecie się do portu w odpowiedniej porze, pewnie uda się Wam kupić świeże ryby, kalmary, krewetki lub muszle bezpośrednio od rybaków, którzy właśnie wrócili z połowu. 

Noclegi: 

W tym roku rezerwujemy dla Was noclegi w pokojach 2-osobowych, w różnej wielkości apartamentach,  z łazienkami i aneksami kuchennymi. Jeśli chcecie, możecie przygotowywać sobie sami posiłki, ale gorąco polecamy wyżywienie w pobliskiej restauracji.  

Dojazd: 

Katowice od wyspy Muter dzieli około 1100km, większość trasy z Polski to autostrady, zapewniające szybką i wygodną podróż. Na samą wyspę wjeżdżamy przez krótki most – bez przeprawy promowej, kolejek i dodatkowych kosztów.

Kursy

Nurkom rekreacyjnym proponujemy dokończenie kursu OWD, oraz szeroki wybór specjalizacji w ramach AOWD – np nurkowania głębokie czy wrakowe. Planujemy też nurkowania w ramach kursów technicznych, Normoxic Trimix, Zaawansowane Procedury Dekompresyjne.

Nurkowanie

Nurkujemy z polską bazą Nautilus. Nurkowania odbywają się z brzegu, lub z łodzi Tomisa – idealnej do wypraw nurkowych. Dzięki swoim gabarytom (długość 30m) łódź jest wygodna zarówno dla nurków, jak i osób towarzyszących. 

Lazurowe wody Adriatyku oferują sporo atrakcji tak początkującym, jak i zaawansowanym nurkom. Liczne wraki, bardzo dobra, miejscami sięgająca nawet 40 metrów widoczność, bogata fauna i flora, to powody dla których każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Z wyspy Murter dostępnych jest kilka wraków, położonych na różnych głębokościach – od 25 metrów do nieco ponad 60 metrów. Najpłycej położonym (głębokość 25-28 metrów), a jednocześnie jednym z ciekawszych wraków jest bombowiec Junkers Ju-87 Stuka. 

Oprócz Junkersa wody Adriatyku w tej okolicy skrywają kilka innych jednostek z okresu II Wojny Światowej. Wśród nich znajduje się  jeden z popularniejszych wraków – Francesca da Rimini . Inną, mniej znaną pozycją jest wrak holownika Gladiator. Jednak znajdziecie tutaj również położony na głębokości 60 metrów współczesny wrak statku transportującego cement – MV Borak.

Oprócz wraków ciekawą propozycją są głęboko opadające ściany. Z reguły na ścianach zobaczycie żółte, a głębiej granatowo-czerwone gorgonie. Jednym z miejsc, zasługujących na szczególną uwagę jest nurkowisko o nazwie Plić Lumbarda. Znajdziecie to nie tylko sporą grotę, ale przede wszystkim kilka kotwic, w tym jedną dużą górującą nad grotą.

Podwodna fauna i flora jest charakterystyczna dla Morza Śródziemnego. Najwięcej przedstawicieli morskich zwierząt spotkacie w miejscach objętych szczególną ochroną, czyli w Parku Narodowym Kornati. Bogactwo tamtejszej fauny oczaruje każdego nurka.

KOSZT WYJAZDU: 

Pobyt: 
85 Euro – cena za 7 noclegów
Taksa klimatyczna płatna na miejscu – 1 Euro za dobę 

Wyżywienie (nieobowiązkowe)

130 Euro – śniadania i obiadokolacje 
60 Euro – tylko śniadania
95 Euro – tylko obiadokolacje

Transport: 
Bus Hydrozagadki – 400 zł.
Osobom wolącym jechać własnymi samochodami pomożemy dobrać się w grupy w celu podziału kosztów. 

Nurkowania 
260 Euro – pakiet 10 nurkowań rekreacyjnych (w tym butle 12L, balast, opieka przewodnika) 
200 Euro + gazy – pakiet 5 nurkowań technicznych 
Gazy: tlen – 0,01 Euro/l, hel 0,045 Euro/l, przygotowanie gazów: nitrox, trimix – 5 euro/ butla

Nurkowanie na koncesjonowanych lub odległych wrakach: Franchesca da Rimini, Junkers, Gradiator, Borak – dopłaty po 20 Euro. 
Rejs z nurkowaniem na Kornaty – 30 Euro

Sprzęt nurkowy (oprócz butli i balastu) we własnym zakresie. Oczywiście możemy Wam wypożyczyć Hydrozagadkwy sprzęt – w razie potrzeb prosimy o wcześniejszy kontakt. 

Ubezpieczenie od 50 do 120 zł. – ubezpieczenie kosztów leczenia, obejmujące wypadki nurkowe (składka zależna od wybranego wariantu, według potrzeb i życzeń).

Dodaj komentarz