Hydrozagadka w Meksyku

Termin: 25.11 – 08.12.2017

Zapraszamy Was na dwutygodniowy wypoczynek i nurkowanie w Meksyku! Pierwszy tydzień spędzimy na Cozumelu, drugi w Tulum, nurkując w cenotach. Najpierw zatrzymamy się w świetnie położonym hotelu „Plaza Cozumel” – niedaleko centrum, bulwarów i knajpek. W Tulum będziemy nocowali w 7-osobowej hacjendzie z trzema sypialniami, kuchnią, tarasem – poczujemy się jak prawdziwi mieszkańcy Meksyku! 

Koszt wyjazdu: 

Pobyt: 1950 USD: 

  • 7 dni pobytu na Cozumelu (noclegi w pokojach 2-osobowych ze śniadaniami, 5 dni nurkowych)
  • 6 dni w Tulum (noclegi, 3 dni nurkowe cenotach), 
  • transfery z lotniska Cancun do hotelu, 
  • transfer z Cozumelu do Tulum. 

Przelot: około 3000 – 4000 zł (w zależności od lotniska i posiadanej wizy USA). 

Dodatkowe koszty: 

  • ubezpieczenie: 120zł – 200zł (w zależności od wybranego wariantu)
  • wyżywienie –  około 20 USD/dzień 
  • lokalne opłaty parkowe – około 2,5 USD/dzień 

Cozumel w języku Majów oznacza – Wyspa Jaskółek. Wyspa leży na Morzu Karaibskim, około 20 km na wschód od wybrzeży Półwyspu Jukatan. Zdecydowana większość stałych mieszkańców mieszka w San Miguel położnym na zachodnim wybrzeżu. Pozostała część wyspy to płaska nizina z gęstą szatą roślinną.

Obecnie głównym źródłem dochodu wyspy jest turystyka. Od połowy ubiegłego wieku rośnie popularność Cozumelu wśród nurków z całego świata. Niesamowite piękno tutejszego podwodnego świata odkrył Jacques Cousteau francuski oceanograf, który odwiedził wyspę w 1954 roku. Krystalicznie czyste wody, widoczność dochodząca do kilkudziesięciu metrów, druga co do wielkości rafa koralowa na świecie przyciągają amatorów podwodnego świata. Tutejsza rafa wyróżnia się także niezwykłym ukształtowaniem – znajdziemy tu jaskinie, kanały i tunele urozmaicające nurkowanie.

Rozległe, niezatłoczone plaże kuszą białym piaskiem i błękitem fal. Swoje miejsca lęgowe mają tu żółwie, podczas spacerów można podziwiać przepiękne wielkie muszle. Cozumel jest bardzo popularnym miejscem nie tylko dla nurków, ale i nowożeńców – to świetne miejsce na spędzenie miesiąca miodowego! Ciekawostką jest, że nie ma tu żadnych zakładów przemysłowych, wszystkie produkty, także spożywcze, są dowożone drogą morską spoza wyspy.

Spędzimy tutaj 7 dni, w planach mamy 5 dni nurkowych. Każdego dnia wypływamy na dwa lub trzy nurkowania – w zależności od Waszych chęci 🙂

Po tygodniu przenosimy się do Tulum. Tutaj głównym punktem programu będą nurkowania w cenotach. 

Cenoty to chyba najbardziej magiczne miejsca nurkowe na świecie. Są to naturalne studnie utworzone w skale wapiennej, połączone tunelami. Stanowią źródło wody pitnej i znaną atrakcję nurkową. W podziemnych grotach możemy obserwować niesamowite scenerie zbudowane ze stalaktytów i stalagmitów. Wszystko to nabiera bajkowego wymiaru w promieniach światła wpadającego przez otwory w stropie. W cenotach możemy także obserwować dość rzadkie zjawisko halokliny – czyli mieszania się wody słodkiej ze słoną). Nurkowanie tutaj to prawdziwa przygoda i dreszczyk emocji. 

W trakcie pobytu w Tulum na nurkowania w cenotach planujemy przeznaczyć 3 dni (3 nurki dziennie, nurkowanie nocne).

Pozostałe dni przeznaczymy na odpoczynek i zwiedzanie. W cenie 40 USD dziennie jest możliwość wypożyczenia samochodu, dostępne są też rowery. 

Możemy wybrać się zobaczyć Chichén Itzá – prekolumbijskie miasto Majów. Majowie wznieśli tu ogromne kamienne budowle, świątynie, pałace, galerie z kolumnadami. Jedną z takich budowli jest Świątynia Wojownika. W mieście wybudowano także piramidę schodkową złożoną z dziewięciu tarasów, na której szczycie znajduje się światynia. Obecnie miasto jest zrujnowane i porośnięte bujną roślinnością. 

W zależności od chęci możemy też zobaczyć rezerwat Sian Kaan, jaskinię w Aktun Chen lub Rio Secreto. 

Sian Kaan to rezerwat biosfery wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Obejmuje podmokłe tereny wybrzeża z namorzynami i okresowo zalewanymi lasami równikowymi. 

Bogactwem podziemnych grot Aktun Chen są stalaktyty, stalagmity i spektakularnie wyrzeźbione skały. W podziemnych wodach jest mnóstwo skamieniałych muszli i ryb, które widać podczas spacerów wzdłuż rzek. Spacery po oświetlonych jaskiniach i nie są trudne. Można tu też pływać z nurkowym ABC – woda jest krystalicznie czysta, więc znakomicie widać wszystkie skarby przyrody, które się w niej kryją.

Rio Secreto to podziemna rzeka płynąca przez system jaskiń. Majowie wierzyli, że można tędy dostać się do podziemnego świata. Rio Secreto przepływa pod ziemia przez około 12 kilometrów a część tego odcinka możemy zobaczyć w trakcie naszej wyprawy.