Zimowe ferie z Hydrozagadką – Dahab

Termin: 9 – 16 luty 2019

Po dłuższej przerwie wracamy spędzić zimowe ferie w naszym ulubionym Dahab. Czeka na nas tam ciepło i słońce, które zregeneruje nasze zasoby energii i pozwoli na zyskanie świeżej opalenizny. Proponujemy rodzinny wypoczynek, podziwianie kolorowych raf, zwiedzanie starożytnych zabytków, quadowe szaleństwa na pustynnych piaskach… jednym słowem tydzień pełnego relaksu i oderwania od codziennych trosk.
Dahab, który wyrósł z beduińskiej wioski, jak żadna inna egipska miejscowość łączy egzotykę z kameralną atmosferą. Pomiędzy palmami kryją się niskie białe budynki hotelików i barwne sklepiki. Na plaży rozpościerają się arabskie restauracje wyścielone dywanami i poduszkami. Tu będziemy spędzali wolny czas w gronie przyjaciół, przy kieliszku i fajce wodnej, relaksując się po całodziennym nurkowaniu. Typowy arabski charakter miasteczka dopełniają beduini oraz ich wielbłądy i kozy.

Żeby zakosztować w pełni egzotycznej atmosfery, zamiast do bezosobowego wielkiego resortu zabierzemy Was do kameralnego, niewielkiego hotelu Dahab Plaza. Hotel leży w samym sercu Dahab, blisko sklepików, barów i restauracji, więc będziemy mogli w pełni cieszyć się urokami miasteczka. Na miejscu zapewnione mamy śniadania, na pozostałe posiłki będziemy zaglądali do miejscowych lokali, aby w pełni zasmakować specjałów arabskiej kuchni.

Blisko będziemy mieli także do bazy nurkowej, która zajmie się nami podczas pobytu, czyli H2O Divers.

Dahab jest znany ze swoich dostępnych z brzegu miejsc nurkowych. W ciągu 30 minut jazdy samochodem (jeepem) można dotrzeć do ok. 20 pięknych obszarów. To, że nie trzeba wypływać na nurkowania łodzią jest szczególnie korzystne dla początkujących, którzy mogą czuć się tu pewnie i bezpiecznie.

Do wyjazdu zachęcamy szczególnie nurków, chcących w ciepłych wodach Morza Czerwonego zdobywać pierwsze nurkowe szlify. Dla nich mamy specjalną ofertę na kursy Open Water Diver oraz Advanced Adventurer.

Jeśli pierwszy kurs macie już za sobą a chcecie podczas wyjazdu zrobić pakiet specjalizacji Nitrox + nurkowanie głębokie – płacicie tylko za jedną z nich, druga jest gratis!

Koszty wyjazdu: 3300 zł 

Cena obejmuje: 

- przelot na trasie Katowice – Sharm el Sheikh – Katowice
- transfer do hotelu
- tygodniowy pobyt w hotelu ze śniadaniami
- pakiet 10 nurkowań
- ubezpieczenie

W cenę nurkowań wliczone są butle z powietrzem i balast, pozostały sprzęt zabieramy ze sobą lub wypożyczamy na miejscu. Koszt wypożyczenia to ok. 200 zł/5 dni nurkowych.

Koszt wyjazdu dla osoby nienurkującej: 2400 zł

Poniżej przedstawiamy kilka najpiękniejszych miejsc nurkowych okolic Dahab. 

Ras Mamlach

Rzadko odwiedzane miejsce, przepiękne podmorskie scenerie, kaniony, miękkie korale i duże ryby. W piaszczystej lagunie zazwyczaj olbrzymie płaszczki. W pobliżu głęboka niebezpieczna podmorska jaskinia. Na wybrzeżu kilka głębokich szczelin po trzęsieniu ziemi.

Ras Abu Galum

Cel safari na wielbłądach. Znajduje się tu wioska beduińska. Kilka miejsc nurkowych z dotychczas niezniszczonymi koralami. Niektóre miejsce jeszcze nie są spenetrowane – możliwość eksploracji.

The Bells

Przepiękna ściana z mnóstwem przewisów i jaskiń pełnych barwnych miękkich korali. Wejście przez wąską szczelinę w rafie, możliwość opuszczenia się wąskim kominem. Zazwyczaj się stąd dopływa do Blue Hole z zewnętrznej strony.

Blue Hole

Słynna stumetrowa przepaść w platformie koralowej, niespełna parę metrów od brzegu. Przepaść jest połączona z morzem olbrzymią bramą na głębokości poniżej 53 m.

Rex Reef

Skośne dno pokryte tu i tam koralami. Służy jako punkt wyjściowy do dryfowania w kierunku kanionu (Canyon).

Canyon

Tajemniczy kanion zaczynający w 15 m małym sklepieniem pełnym szklanych rybek, dochodzi do 52 m. Ściany kanionu dochodzące do 10 m wysokości zbiegają się u góry, zamykając go niemal w całej długości, pozostawiając nurkom tylko kilka okien do wypłynięcia.

Abu Talha

Ciekawe miejsce z olbrzymimi stożkami korali oraz dużymi stołowymi koralami. Mało uczęszczane miejsce z mnóstwem ryb.

Abu Helel – Little Canyon

Większa piaszczysta laguna okolona wysepkami koralowych pinakli, miejscami przepiękne ogrody, kiedyś częste spotkania z murenami, płaszczkami i żółwiami. Dalej od brzegu zaczyna się na 30 m wąski Little Canyon (na około 1 km długi).

Eel Garden

Piaszczyste zbocze pokryte setkami węgorzyków wystających z piasku.. Dookoła piękna, żywa rafa. Kiedyś codziennie można było spotkać tu barakudy.

Lighthouse

Dobre miejsce do rozpoczęcia nurkowań, łatwo dostępne wprost z plaży. I tu można spotkać ciekawe ryby lub żółwia.

Mashraba Reef

Rafa zaczynająca się tuż za piaszczystą ławicą, przed kilkoma laty część korali zniszczona przez rozgwiazdy korony ciernistej. Atrakcyjny do przepłynięcia tunel.

Islands

Dwie podmorskie wysepki a wokół nich istny koralowy ogród, z przejściami niby w labiryncie. Bardzo atrakcyjne miejsce godne polecenia.

Forth Island

Następna podmorska wyspa bardziej oddalona od wybrzeża. Podobnych wysepek wyrastających z dna na 30 m i dochodzących niemalże powierzchni jest tu więcej.

Napoleon Reef

Lekko skośne dno przechodzące w ściankę na 20 metrach. Dużo ciekawych korali i wielka szansa spotkania Napoleona, płaszczki (i elektryczne) – niestety niektóre partie zniszczone przez rozgwiazdy.

Southern Oasis

Mniejsza ścianka z wysepkami korali. Na wybrzeżu romantyczny palmowy zagajnik.

Three Pools

Rozległa koralowa platforma na 10 metrach, przechodzi dalej w ścianę pełną wachlarzy gorgoni.

The Caves

Dwie duże kawerny pod wybrzeżem, dookoła trochę korali. Czasami większe ryby.

Um Sid

Olbrzymie bloki skał z koralami wyrastające z piaszczystego dna.

Shahera

Zatoka na końcu drogi wzdłuż wybrzeża. Wejście naprzeciw starej cysterny wyrzuconej na brzeg. Piękna ścianka przechodząca w piaszczyste dno, a dalej następna koralowa ławica na głębokości 20- 30 metrów. Dużo korali typu „sałatka”.

Little Blue Hole

Nowe miejsce nurkowe, dotychczas chyba nieodwiedzane. Mała Blue Hole w rafie z ścianami spadającymi do 15 metrów, piaszczyste dno. Z tej laguny wypływa się przez skalistą bramę na otwarte morze. Przepiękne koralowe formacje, dużo ryb. Dotrzeć tu można na wielbłądach.

Fan Forest

Bardzo atrakcyjne miejsce z głębokim kanionem od 20 m do 50 m, gdzie można spotkać większe ryby (barakudy, rekiny). Za nim na skośnym dnie rozpościera się cały las olbrzymich gorgoni, nigdzie indziej ich tyle nie rośnie na jednym miejscu.

Garb El Bint

Jedno z najpiękniejszych miejsc wokół Dahab. Ciekawa ściana wybiegająca do morza, oddzielona koralowym ogrodem od piaszczystej laguny. Każdy centymetr porośnięty koralami. Dużo ryb, tu i tam większy strzępiel, żółwie.

Shat Dabour

Bardzo rzadko odwiedzane, lecz atrakcyjne miejsce. Podmorska koralowy wysepka jest oddzielona od wybrzeża piaszczystym kanałem pełnym ryb. Z drugiej strony bogato zdobione zbocze spada stromo do otchłani. Podobno jest tam też ciekawy kanion.