Hydrozagadka na Gozo

Termin: 8 – 15 czerwca 2019 ale możecie również przedłużyć swój pobyt

Gozo to druga co do wielkości wyspa Archipelagu Maltańskiego – trzykrotnie mniejsza od Malty, leży od niej zaledwie 5 km – czyli 25 minut rejsu promem. Malowniczy krajobraz wyspy to surowe wybrzeże, pozostałości dawnych fortyfikacji, niewielkie wioski z barokowymi kościołami i ekologiczne gospodarstwa. Z porównaniu z Maltą Gozo jest spokojniejsze, żyjące bliżej natury, po prostu sielskie. Gozo jest jednym z najciekawszych nurkowo miejsc w Europie – pod wodą znajdziemy świat pełen pamiątek wojennych wydarzeń, katastrof morskich i lotniczych, a także kolorowych morskich stworzeń. 

Zamieszkamy w maltańskich domach – z pokojami, łazienkami i kuchnią, w której możemy przygotowywać posiłki. Wieczorami możemy wspólnie przy grillu podzielić się wrażeniami z nurkowań i zaplanować kolejny dzień. 

Jeśli znudzi Wam się nurkowanie możecie także wypożyczyć kajak, popłynąć na wycieczkę stateczkiem lub łodzią motorową. Fani wędkowania, czy wycieczek rowerowych też nie będą się nudzić. Dla lubiących spacery okolica zapewnia mnóstwo widokowych miejsc – od małych pagórków, po strome nadmorskie klify, znajdziecie tu także kilkadziesiąt zabytków z wielu epok!

Nurkujemy z Family Diving Gozo – baza jest w pełni wyposażona, dysponująca wszystkimi wymaganymi koncesjami i praktycznie nowym sprzętem. 

Lecimy z Krakowa (lub Katowic) tzw „tanimi liniami” .Ponieważ to nieregularne linie – ceny biletu są zmienne, będziemy je potwierdzali w momencie rezerwacji.

W zależności od zainteresowań, potrzeb i umiejętności nurkowych proponujemy nurkowania odpowiednie dla nurków rekreacyjnych lub technicznych. 

Nurkowie rekreacyjni – 325 Euro:

  • 7 noclegów (pokoje 2-osobowe, w mieszkaniach 2-3 pokojowych)
  • 10 nurkowań
  • transfer lotnisko – Gozo – lotnisko 

Nurkowie techniczni – 420 Euro:

  • 7 noclegów (pokoje 2-osobowe, w mieszkaniach 2-3 pokojowych)
  • 10 nurkowań na wrakach (Caminoland, Karvela, Xlendi, P31, P29, Rozi, Um El Faroud, Blue Hole, Inland Sea) 
  • transfer lotnisko – Gozo – lotnisko

Dodatkowo płatne: dodatkowa butla – 5 Euro/dzień, Twin – 15 Euro/dzień, ładowanie butli trimix do 50% – 10 Euro,

Przelot – około 500 zł
Ubezpieczenie – wg potrzeb od 60 do 120 zł.

Jeśli chcecie wypożyczyć na miejscu sprzęt nurkowy – jest taka możliwość. Cały komplet na 5 dni to koszt 70 euro, pojedyncze elementy: od 1 do 4 euro na dzień.

Gozo oferuje wiele możliwości zarówno dla zaawansowanych jak i dla początkujących nurków. Kilka przykładów miejsc nurkowych:

Gozo – BlueHole
Mała wersja tego z Dahab, wyjście „w morze” pod sklepieniem 15-17 m. Sama „dziura” ma średnicę ok. 30 m i pozwala bezpiecznie wejść do wody bez falowania. Głębokości z tego miejsca dostępne w zależności od zaawansowania 17-50 m. Nurkowanie z brzegu.

Gozo – Inland Sea
Przepłynięcie malutkiej, płytkiej, osłoniętej zatoczki odsłania wielka grotę (dł. ok 80 m), pod którą można przepłynąć na drugą stronę wielkiej góry(ok. 100 m wys.), odgradzającej zatoczkę od morza. Przestrzeń miedzy lustrem wody, a sklepieniem groty pozwala na swobodne przepływanie małych łodzi motorowych z wycieczkami, w związku z czym należy zachować szczególną ostrożność i płynąć na odpowiedniej głębokości przy ścianie. Głębokości po stronie „otwartego” morza pozwalają penetrację w dużych zakresach, a różnego rodzaju szczeliny, małe groty itp, dostarczą dodatkowych wrażeń.

Gozo – Wrak Cominoland
Mały, sympatyczny wrak leżący na 40 m, dł. 30 m, szer. 8m. Jak większość wraków na Malcie i Gozo, przygotowany dla nurków, bez sieci i innych niebezpieczeństw. Blisko brzegu, w związku z czym najczęściej takie wejście do wody.

Gozo – Wrak MV Karvela
Dł.50 m, szer. 8.5 m. Dno na 42 m. Tu również zazwyczaj nurkowanie z brzegu.

Gozo – Wrak Xlendi Ferry
80 m długości prom, odwrócony do góry dnem. Na 34 m po obydwu stronach na gł. 34 m ogromne śruby. Dno 40 m.

Gozo -Billinghurst Cave
Duża jaskinia.ardzo duża i wpada do nie niej bardzo mało naturalnego światła. Ściany jaskinii pokryte są dużą ilością koralowców. Podczas nurkowanie można zobaczyć dużą ilość krewetek. Głębokości 17-35 m. Nurkowanie z brzegu.

Gozo – Cathedral Cave
Jaskinia dla bardziej doświadczonych nurków. Wejście na 5 m, dalej znajdują się skaliste zbocza, które kończą się kopułą o wysokości 15 metrów. Po wpłynięciu do jaskini można się wynurzyć wewnątrz niej, aby zaczerpnąć powietrza i podziwiać jej ukształtowanie. Widok otworu prowadzącego do kopuły z pewnością może zapaść na bardzo długo w pamięć.
Głębokości 20-40 m. Nurkowanie z brzegu.

Gozo – Coral Cave
Spora jaskinia, o szer. ok 30 m. Zaczyna się na 17 m. Ściany porośnięte dużą ilością korali, gąbek itp. Dużo rzadkich zwierzą jak np. koniki morskie. Głebokość 20-40. Nurkowanie z brzegu.

Malta – Wrak Rozi
Nieduży holownik, gł. 34 m. Blisko brzegu i portu promów Malta-Gozo. Zamieszkały przez duże ilości ryb, zatopiony specjalnie dla nurków w 1992r.